Archiwum aktualności

2017-01-25, Kategoria: Aktualności

8 klas Szkoły Podstawowej ponownie w Dąbrówce Wielkopolskiej


8 klas Szkoły Podstawowej ponownie w Dąbrówce Wielkopolskiej

- Mam nadzieję, że dzisiejsza dyskusja będzie pozytywna dla Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Wielkopolskiej, najstarszej szkoły podstawowej w województwie lubuskim – takimi słowami otworzyła spotkanie w sprawie reformy oświaty Ewa Kubicka, dyrektor Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wielkopolskiej.

Emocjonujące spotkanie było w zasadzie konsultacjami z rodzicami, do których zobowiązała Burmistrza Zbąszynka Rada Miejska na komisji wspólnej, która obyła się przed tygodniem. Tam również dyskutowano o przyszłości szkół podstawowych w Gminie Zbąszynek i tam również, tak jak i w Dąbrówce Wielkopolskiej Radni doszli do wniosku, że najlepiej będzie przeprowadzić reformę tak jak to zaplanowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W odniesieniu do Gminy Zbąszynek oznacza to wygaszenie Gimnazjum w Zbąszynku i przekształcenie wszystkich szkół podstawowych w placówki ośmioklasowe.

Dyskusja rodziców w Dąbrówce Wielkopolskiej poszła właśnie w takim kierunku i nikt nie miał co do tego złudzeń od samego początku spotkania. Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski wskazał możliwości jakie daje ministerstwo i prawo jeśli chodzi o dalsze losy szkół w gminie. Możliwe są w zasadzie cztery warianty:

  1. likwidacja szkół podstawowych i utworzenie jednej dużej SP w Zbąszynku,
  2. likwidacja szkół w Kosieczynie i Dąbrówce Wlkp. oraz stworzenie w tych miejscowościach filii SP w Zbąszynku,
  3. pozostawienie szkół podstawowych i stworzenie dodatkowych oddziałów wynikających z przekształcenia w placówki ośmioklasowe,
  4. j.w. z tym, że w Zbąszynku powstałyby dwie szkoły podstawowe.

 

 

Komisja wspólna Rady Miejskiej w środę 18 stycznia dostała informację o możliwości utworzenia filii SP w Zbąszynku w Kosieczynie i Dąbrówce z klasami 1-6. To zmieniło się w piątek, kiedy do Urzędu Miejskiego w Zbąszynku trafiło stanowisko Ministerstwa informujące o tym, że filie szkół podstawowych mogą mieć konfigurację 1-8 lub 1-4.

Rodzice jednoznacznie opowiedzieli się za pozostawieniem w Dąbrówce Wielkopolskiej ośmioklasowej szkoły podstawowej bez możliwości jej likwidacji przy okazji reformy. Na spotkaniu Burmistrz Zbąszynka wskazał na koszty funkcjonowania SP w Dąbrówce. Podkreślono, że w naszej szkole pracuje najwięcej nauczycieli dyplomowanych, czyli takich, którzy osiągnęli najwyższy stopień w nauczycielskiej hierarchii awansu. Nie tylko to wpływa jednak na koszty funkcjonowania placówki. Są to także koszty utrzymania budynku i ilość dzieci w szkolnych oddziałach. Obecni na spotkaniu podkreślali, że nie koszty jakie ponosi Gmina w związku z utrzymaniem szkół powinny odgrywać najważniejszą rolę w ocenie dobra dzieci, które się w nich uczą.

Szkoły w Kosieczynie w Dąbrówce są w zasadzie podobne jeśli chodzi o koszty utrzymania. SP w Kosieczynie jest mniejsza (jeśli chodzi o budynek) i ma mniejszą ilość podopiecznych. Spotkanie dotyczące szkoły w Kosieczynie zaplanowane jest jutro o godzinie 17:00 i obecni dziś rodzice wychodzili z zebrania z przekonaniem, że to jutrzejsze będzie miało podobny przebieg.

Radni podejmą uchwały o utworzeniu dodatkowych oddziałów w szkołach podstawowych w gminie oraz o wygaszeniu gimnazjum na sesji 23 lutego 2017 roku.

 

comments powered by Disqus