Archiwum aktualności

2017-05-09, Kategoria: Aktualności

Pippi nie siedzi prosto przy stole


Pippi nie siedzi prosto przy stole

Ruda dziewczynka z ogromną wyobraźnią i mnóstwem pomysłów przyjedzie do Dąbrówki Wielkopolskiej! Teatralny namiot stanie przy pałacu 1 sierpnia - to efekt umowy jaką w ramach projektu „Pippi Pończoszanka” podpisał ZOK. Dwudniowe wydarzenie to nie lada gratka dla miłośników Pippi , którą będzie można zobaczyć w spektaklu, który zakończy pobyt teatru w Gminie Zbąszynek.

- Byliśmy już na dwóch spotkaniach warsztatowych związanych z projektem – mówi Malwina Kubicka, dyrektor ZOK. – Mogę powiedzieć tyle, że na początku sierpnia będziemy mogli uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu. Cieszę się, że udało się dopiąć wszelkie formalności związane z przyjazdem namiotu i teatru.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Teatr Pinokio w Łodzi, we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury z całej Polski realizują projekt w ramach programu „Lato w teatrze”. Oprócz Dąbrówki Wielkopolskiej, namiot pojedzie do Świebodzina oraz do Łośna, które jest lokalnym liderem projektu w naszym województwie.

- To budujące, że ludzie chcą angażować się w projekty teatralne – chórem mówią Karolina i Emilian z Łośna. – Świetnie, że Gmina Zbąszynek chciała przyjąć namiot z przedstawieniem do siebie.

Projekt zakłada animacje dla 60. dzieci poprowadzone przez profesjonalnych animatorów teatralnych z Łodzi i z Warszawy. Zajęcia odbędą się 1  sierpnia (wtorek)  w Dąbrówce Wielkopolskiej (w salach szkolnych i Centrum Kultury i Folkloru) w godzinach popołudniowych. Tego samego dnia dzieci barwnym korowodem przejdą do parku, gdzie odbędzie się niezwykły koncert na mobilnej scenie.  Już teraz można zapisywać swoje pociechy z całej gminy poprzez kontakt z ZOK. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Deklaracje można pobrać ze strony www.zok.zbaszynek.pl w zakładce PIPPI – PROJEKT.

Natomiast 2 sierpnia przy pałacu odbędzie się darmowy spektakl pt. „Pippi Pończoszanka”. Widowisko odbędzie się w ogromnym namiocie cyrkowym, który pomogą przygotować niezastąpieni strażacy z OSP Dąbrówka Wlkp. Wydarzenie przeznaczone jest dla widzów w każdym wieku. ZOK przygotuje pulę zaproszeń, które będą do odbioru w Domu Kultury w Zbąszynku oraz u sołtysów. Ilość miejsc ograniczona.

 

 

Na warsztaty dla edukatorów w Łośnie 25 kwietnia pojechali przedstawiciele ZOK, Grupy nieformalnej Wiesoło oraz lokalni animatorzy. Wszyscy wzięli udział w zajęciach dotyczących projektu.

- To nowe doświadczenie dla mnie - mówi Alina Piątyszek-Pych, która wraz z grupą pojechała do Łośna. – Wcześniej nigdy nie uczestniczyłam w tego typu ćwiczeniach teatralnych. Było bardzo miło i wesoło. Nie mogę doczekać się tego, co pokażą aktorzy w sierpniu.

Wydarzenie nie mogło by się odbyć bez wsparcia Gminy Zbąszynek. Burmistrz podjął decyzję o dofinansowaniu noclegu dla aktorów. Był to warunek konieczny, aby teatr przyjechał właśnie do nas.

Na poważnie: Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia podejmują temat miejsca dziecka w społeczeństwie, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie chcą przypomnieć dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.

Dziecko jest silne. Dziecko jest wrażliwe. Widzi świat takim, jaki jest naprawdę i ocenia go według najprostszych kryteriów. Dziecko ma piękną i nieposkromioną wyobraźnię. Dlatego zawsze da sobie radę. Nie znaczy to jednak, że wszystko chce robić samo, że nie potrzebuje dorosłych. - Konrad Dworakowski, reżyser

 

Galeria zdjęć

comments powered by Disqus