Archiwum aktualności

2018-02-10, Kategoria: Aktualności

Zakończenie karnawału w Dąbrówce Wielkopolskiej czyli cymprowanie na całego.


Zakończenie karnawału w Dąbrówce Wielkopolskiej czyli cymprowanie na całego.
Grupa nieformalna "WIesioło" zaprasza do Dąbrówki Wielkopolskiej 11 lutego 2018 roku. W jakim celu? Aby radośnie i na ludowo zakończyć tegoroczny karnawał. Cymprowicze, jak co roku, obtańcują mieszkańcównaszej wsi życząc im wszystkiego dobrego na następny rok.

Ci w zamian poczęstują ich plackiem drożdżowym, kawałkiem wędliny i czymś na wzmocnienie. To ewenement w naszym województwie, bowiem imprezy tego typu odbywają się tradycyjnie w Wielkopolsce. Wszyscy uczestnicy dąbrowieckiego cympra podkreślają jednak, że tutaj bawią się najlepiej. To zasługa biernych i czynnych uczestników tego wydarzenia. Cymprowicze przebierają się w wymyślne stroje, ale nie może zabraknąć tych tradycyjnych: pary młodej, milicjanta, gospodarza, pary dąbrowieckiej, cyganki, kominiarza, rzeźnika czy piekarza.

Czego mogą „obawiać się” mieszkańcy? Oczywiście psikusów „na szczęście”, bo cymprowicze to niezłe gagatki! A to przestawią przyczepę, a to bramkę wystawią, a to z kolei schowają gdzieś widły. Te niewinne żarty mają wywołać uśmiech na twarzach gospodarzy i dokładnie tak się dzieje. Pani i Pan domu zapraszani są do tańca, a kominiarz wypowiada tradycyjne „zaklęcie” za sprawą którego przez cały następny rok w domu ma panować, radość i szczęcie.

Wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, zapraszamy do Dąbrówki. Uważajcie jednak – można natknąć się na „milicjanta”, który wlepia w tym dniu mandaty, ale bez obaw – nie musicie ich płacić. Nie  zabraknie także atrakcji dla miłośników muzyki ludowej, gdyż cymprowicze odwiedzają mieszkańców w towarzystwie tradycyjnej  kapeli koźlarskiej. Na uwagę zasługują także młodzi grajkowie, którzy dopiero zaczynają naukę gry na tradycyjnych instrumentach muzycznych.

Wkład do grochówki, któą będą częstowani zatrzymywani kierowcy zasponsorowała Gmina Zbąszynek!

Na mięsopusty tylko do Dąbrówki Wielkopolskiej!

a dla przypomnienia, tak było rok temu:
http://www.dabrowkawielkopolska.pl/news/126/57/Cymper-2017-zabawa-jak-dawniej/
 
i dodatkowo krótka relacja filmowa:
https://www.facebook.com/Dabrowka.Wielkopolska/videos/1773734705991171/
 
Ważne - prosimy o zapoznanie się z regulaminem Cympra 2018
 


comments powered by Disqus