Archiwum aktualności

2018-11-30, Kategoria: Aktualności

Dąbrowiecki folklor przez duże F!


Dąbrowiecki folklor przez duże F!

W okresie 01.10.2018 r. do 20.11.2018 r. Zbąszynecki Ośrodek Kultury realizował projekt pn. „Dąbrowiecki folklor  w gwarze, śpiewie i muzyce”. ZOK na zadanie otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. Etnopolska w kwocie 10 4000,00 zł brutto.

Zadanie rozpoczęło się od działań promocyjnych. Tuż po rozstrzygnięciu konkursu przez Narodowe Centrum Kultury, na stronie internetowej ZOK oraz na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się informacja o otrzymanym dofinansowaniu. Przygotowano notatkę prasową, która za pośrednictwem e-maila została wysłana do: TVP 3 Gorzów Wlkp., Radio Zachód, Zbąszyńska Telewizja Kablowa, Zbąszynecka Telewizja Internetowa, portali informacyjnych Zbąszyń Nasze Miasto, Świebodzin Nasze Miasto, Tygodnika Dzień za Dniem. Każde działalnie w ramach projektu było fotografowane i filmowane. Przygotowano także relacje w formie tekstu.

WARSZTATY-MALOWANIE NA DREWNIE. Warsztaty odbyły się 01 października 2018 r. W zajęciach wzięło udział 25 dzieci. Każdy uczestnik  otrzymał przygotowane drewno i nauczył się malować farbami postać w dąbrowieckim stroju ludowym, zachowując wszystkie elementy ubioru: wianek, korale, kruz, oplecek, fartuch, sukienka, halka itp. Warsztaty poprowadził Włodziemierz Kłos.

TWORZENIE DĄBROWIECKIEGO WIANKA. Warsztaty odbyły się 15 października 2018 r. W zajęciach wzięło udział 25 dzieci. Każdy wianek powstał na specjalnej konstrukcji, ze stelażem z drutów i sztucznych kwiatów. Dzieci wykonały wianki samodzielnie pod okiem instruktora Piotra Mojżyszka.

Każde zajęcia przeznaczone były dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Niezbędny był zakup materiałów warsztatowych. Prace znalazły się w galerii sztuki.

WYSTAWA PRAC w dniach 09.10.2018 r. – 18.11. 2018 r. W galerii "Zbąszyneckie Atelier" odbyła się wystawa prac, ogólnodostępna dla mieszkańców. Czynna codziennie w godz. 8-21. W pomieszczeniu postawione były  manekiny w dąbrowieckich strojach ludowych (mężczyzna i kobieta). Na ścianach pojawiły się fotografie pokazujące ludowe tradycje naszego regionu. Na wystawę zapraszane były szkoły i przedszkola (uczniowie) - żywa lekcja historii i wiedzy o folklorze. Wystawa była promowana w lokalnej prasie, mediach i portalach społecznościowych.

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ odbyło się w dniu 16 października 2018 r. W Szkole Podstawowej w Dąbrówce Wlkp. (siedziba zespołu Dąbrowszczanka) odbyło się spotkanie z seniorami z Gminy Zbąszynek (miejscowości skąd przyjechali seniorzy: Rogoziniec, Zbąszynek, Chlastawa, Kosieczyn, Kręcko). Podczas spotkania seniorzy udali się do Izby Pamięci (salka muzealna), w której to wolontariusze opowiedzieli historię dąbrowieckiego folkloru. Następnie, już w sali, Dąbrowszczanka zaprezentowała dąbrowieckie piosenki, których uczyli seniorów. Spotkanie upłynęło  przy kawie i tradycyjnych dąbrowieckich wypiekach (racuchy). Na spotkaniu obecni byli członkowie Ludowego Ogniska Muzycznego z regionalną pogadanką.

PRZEGLĄD ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH w dniu 18 listopada 2018 r. w sali tanecznej Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury odbył się przegląd zespołów śpiewaczych wraz z konkursem pt. "Co Ty wiesz o naszym (dąbrowieckim) folklorze?". W konkursie wzięły udział zaproszone zespoły z Regionu Kozła oraz z partnerskiej gminy Peitz (Niemcy). Gościliśmy grupy: Zbąszyńscy Seniorzy, Wesoła Ferajna, Osoria, Bojadlanie, Akademia, Tęcza, Gemischte Chor Drewitz. Gospodarzem przeglądu, członkiem jury i zarazem gościem honorowym był zespół śpiewaczy Dąbrowszczanka, który jako laureat wielu konkursów muzycznych, wraz z 18-letnim doświadczeniem uświetni to spotkanie. Na spotkaniu obecni byli także zaproszeni goście: włodarze gminy Zbąszynek. Podczas przeglądu każdy zespół zaprezentował swój rodzimy folklor, a wytypowani członkowie z grup wzięli udział w quizie dot. dąbrowieckich tradycji ludowych. Na przeglądzie wszystkie zespoły zostały ugoszczone po dąbrowiecku. Podane zostało ciasto drożdżowe na kruszonce i tradycyjne zrazy wieprzowe. Dla każdego zespołu przewidziano statuetkę, a dla zwycięzców quizu - upominek. Dodatkowo wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali gadżety promocyjne w formie saszetek (piórników). Zwieńczeniem przeglądu był koncert Kapeli Koźlarskiej, której przewodzi mistrz ludowy Jan Prządka. W celu organizacji przeglądu na jak najwyższym poziomie - niezbędny był wynajem nagłośnienia i oświetlenia. Konieczny był także zakup materiałów do uzupełnienia dąbrowieckich strojów ludowych dla zespołu śpiewaczego Dąbrowszczanka.

ZAKOŃCZENIE ZADANIA. ROZLICZENIE. W dniach 19.11.2018 – 20.11.2018 r. Przygotowano dokumentacje do rozliczenia.

OSIĄGNIĘTE CELE I REZULTATY

Zrealizowano wszystkie zakładane cele i rezultaty. Mieszkańcy Gminy Zbąszynek poznali bogatą historię naszego regionu, chętnie odwiedzając naszą wystawę. Nastąpiła integracja zespołów śpiewaczych z Regionu Kozła. Zespoły wzięły udział w Przeglądzie. Zaprezentowały swój rodzimy folklor, a w szczególności poznały folklor dąbrowiecki. Nastąpiła integracja seniorów z gminy Zbąszynek. Wspólne Spotkanie z Piosenką upłynęło na integracyjnych śpiewach, tańcach. Seniorzy wysłuchali opowiadań w gwarze dąbrowieckiej. Zwiedzili Izbę Pamięci. Zajadali się dąbrowieckimi smakołykami. Spotkanie to z pewnością stanie się tradycją i będzie kontynuowane w kolejnych latach. Dzieciom i młodzieży została przekazana wiedza, ludowe tradycje. Uczniowie chętnie przychodzili na naszą wystawę podczas "żywej lekcji wiedzy o kulturze".

 

 

comments powered by Disqus